14 Pułk Ułanów Jazłowieckich wśród pułków kawalerii II Rzeczypospolitej ma nieprzerwany okres służby rozpoczęty w lutym 1918 roku na dalekim Kubaniu. Nazwę swą otrzymał Pułk za ciężkie, ale zwycięskie walki z przeważającymi siłami Ukraińców o klasztor i miasto Jazłowiec na Podolu w lipcu 1919 r. Został on dwukrotnie (za kampanie konne w 1920 i 1939 r.) odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy - najwyższym polskim odznaczeniem bojowym.
W setną rocznicę powstania 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, oddajemy Czytelnikom zainteresowanych historią tego Pułku zbiór opracowań i relacji wspomnieniowych dokumentujących dzieje pułku i losy jego żołnierzy od momentu jego powstania do czasów współczesnych Ułanów Jazłowieckich ze Stargardu, którzy przyjęli tradycję i imię 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Materiały zawarte w niniejszym zbiorze, stanowią część opracowań i relacji zgromadzonych i przechowywanych pierwotnie w archiwach Kół Pułkowych w Londynie i Wrocławiu, które po ich rozwiązaniu zostały przekazane Rodzinie 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Warszawie z wiarą, że nie tylko zostaną odpowiednio zabezpieczone i przechowane, lecz również z czasem odpowiednio wykorzystane, zgodnie z intencjami ich autorów oraz przedstawicieli środowisk pułkowych. Rodzina Jazłowiecka w przekonaniu o ich wartości jako źródeł historycznych jak również wartości dla samych żołnierzy Pułku i ich Rodzin dokonała ich archiwizacji i przekazała do Państwowego Archiwum Akt Nowych w Warszawie, gdzie została z nich utworzona osobna jednostka archiwalna dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Zbiór ten jest stale wzbogacany dokumentami i opracowaniami pozyskiwanymi lub powstającymi w wyniku działalności Stowarzyszenia Rodzina 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Pomimo usilnych starań, nie było możliwym uzyskanie we wszystkich przypadkach zgody spadkobierców praw autorskich do publikacji opracowań a zwłaszcza wspomnień. Uznaliśmy jednak, że fakt przekazania ich w swoim czasie Kołom Pułkowym, a niekiedy też wcześniejsze publikacje w ich wydawnictwach upoważnia Rodzinę 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich do udostępnienia tych materiałów w okolicznościowej publikacji mającej na względzie upamiętnienie historii i tradycji tej znakomitej jednostki Kawalerii II Rzeczypospolitej w setną rocznice jej utworzenia.
Niniejszą publikacją poświęcamy pamięci Żołnierzy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich walczących i poległych w obronie granic Rzeczpospolitej. Szczególnie podziękowania kierujemy do osób i firm, które przyczyniły się do jej realizacji.
Prezes Stowarzyszenia
Warszawa 2018 r. Zarząd i Rodzina
14 Pułku Ułanów Jazłowieckich