Autor i redaktor w jednej osobie, znany mi osobiście i z cennych publikacji, latami gromadził wiedzę o ludziach ze swego sąsiedztwa. Zachował w pamięci obrazki z dzieciństwa, a w dorosłym życiu skrupulatnie gromadził opowieści, prowadził kwerendy.
Okazuje się, że odnalazł także spadkobierców rodziny podpułkownika (od 1988 r.) Adama Łempickiego z Koniecki i odwiedził rodzinę tułacza Czesława
Kamińskiego, a u jego krewnych w Obrytkach pozyskał wspomnienia spisane przez syna pana Czesława w Republice Południowej Afryki. Wspomnienia osobliwe, mnie „uczone”, fascynujące. To co zgromadził, poddał były wojewoda łomżyński weryfikacji, między innym w rozmowie z córką Łempickiego i z wnukiem Kamińskiego.
Autentyzm zaś spotkań i wypowiedzi potwierdził burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński, uczestnik wypraw do Warszawy i do Obrytk. Ta kreatywna obecność Burmistrza pozwala wzmocnić nadzieję, że postacie obu bohaterów tomu zagoszczą również w przekazach lokalnych, a może i w topografii miasta oraz gminy. Życzę spełniania tych wizji, a Autorowi kolejnych pomysłów i sukcesów w umacnianiu tożsamości stron rodzinnych.
prof. dr hab. Adama Czesław Dobroński
Publikacja w opracowaniu Mieczysława Bagińskiego, to dość ciekawa pozycja, która wymyka się prostej klasyfikacji. Jest to interesujące i dość umiejętne połączenie wspomnień Adama Łempickiego i Czesława Kamińskiego, z informacjami pozyskanymi od ich bezpośrednich potomków, z treściwą częścią historyczno-popularno-naukową dotyczącą opisywanych w pierwszej części wydarzeń. Z jednej strony otrzymujemy zatem subiektywny, można powiedzieć widziany od środka, obraz niezwykle trudnych i tragicznych czasów II wojny światowej. Z drugiej zaś szersze tło, które umożliwia ich lepsze zrozumienie w kontekście wydarzeń o znaczeniu ponad regionalnym. To, co jest niezwykle istotne, to fakt, iż takie połączenie przenosi „wielką historię” tu i teraz do wymiaru regionalnego, do losów indywidualnych jednostki i jej najbliższych. Nabiera ona przez to lokalności i staje się nam bliższa niejako nasza. Tytuł publikacji „LUDZIE STĄD, czyli historia wokół nas” w pełni zatem oddaje jej zawartość. Historia, która, choć czasem wydaje nam się daleka i nieobecna, była jest i będzie wokół nas, a jej bohaterami byli, są i będą nasi znajomi i sąsiedzi – czyli LUDZIE STĄD.
dr Tomasz Dudziński