Istotnym zamierzeniem autora opracowania było przedstawienie dziejów ułanów i Zaniemeńskiej Rodziny Pułkowej w okresie od 1918 do 2018 roku; pokazanie fenomenu nie znanego współczesnemu wojsku, jakim było i jest niezwykłe przywiązanie rodzin ułanów do jednostki, w której służyli mężowie, ojcowie, dziadkowie, pradziadowie. Pomimo upływu 100 lat – całego wieku – zainteresowanie pułkiem nie wygasło lecz coraz bardziej umacnia się w postaci działalności Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich (wyrósł z drużyny kawalerii harcerskiej) oraz w wyniku przejęcia barw i kontynuowania tradycji bojowych „błękitnego” pułku z Wilna przez elitarne jednostki rozpoznawcze współczesnego Wojska Polskiego.
Celem niniejszej publikacji było też ukazanie ciągłości tradycji pułkowych pielęgnowanych zarówno w czasie okupacji jak i w trudnym okresie PRL, gdy pod opieką Kościoła prowadzono działalność w ramach Duszpasterstwa Kawalerii i Artylerii Konnej oraz utrzymywano zabronione kontakty z kolegami w Wielkiej Brytanii. Praca ma charakter kalendarium wzbogaconego o wybrane dokumenty, wspomnienia i liczne fotografie (niestety brak zdjęć z września 1939 r.)
Na płyvie CD znajduje się utworzona przez autora opracowania, przy pomocy Roberta Zatorskiego, lista ponad 3000 oficerów, podoficerów i ułanów służących w pułku w różnych latach w okresie 1918–1939 r. (Lista jest niepełna; w prasie, w Internecie ciągle ukazują się przypominane przez dumne rodziny, nowe nazwiska Ułanów Zaniemeńskich.)
Praca niniejsza może irytować zawodowych historyków, dbających o udokumentowanie każdego szczegółu, ale warto pamiętać, że pisali ją bezpośredni uczestnicy historycznych wydarzeń, zawsze wierni Matce Boskiej Ostrobramskiej i ojczyźnie, zakochani w Wilnie, odważni i niepokorni Ułani Zaniemeńscy, jedni z ostatnich kawalerzystów Rzeczpospolitej Polskiej, nasi przodkowie!
Por. rez. Włodzimierz Syta
prezes Koła Rodzin i Przyjaciół
Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich.